Każde dziecko wie, że szkło to niezwykle delikatny i niebezpieczny materiał. Oczywiście jest materiałem dekoracyjnym i bardzo praktycznym, ale z drugiej strony jest to tworzywo niezwykle kruche i mało odporne na mechaniczne uszkodzenia. Niestety odłamki szkła mogą być szalenie niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Czy można zrobić coś, by jakoś zneutralizować ten naturalne właściwości szkła? Oczywiście! Nowoczesne technologie pozwalają nam zachować wszelkie zalety tego materiału i jednocześnie wyeliminować jego wady. Te techniki to przede wszystkim proces hartowania bądź laminowania szkła.

Hartowanie szkła

Hartowanie szkła to dość skomplikowany proces, który oczywiście wymaga odpowiednich kwalifikacji od osób je wykonujących. Hartowanie polega na podgrzaniu tafli szkła do bardzo wysokiej temperatury (około 620-680 stopni Celsjusza), a następnie gwałtownym wystudzeniu w strumieniu sprężonego powietrza. Na skutek tego procesu w zewnętrznej warstwie szkła powstają bardzo silne naprężenia tak zwane ściskające, co zwielokrotnia wytrzymałość materiału na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Szkło hartowane bardzo trudno jest stłuc. W najgorszym wypadku po stłuczeniu rozpada się na drobne niekaleczące kawałki.

Laminowanie szkła

Laminowanie szkła jest kolejnym procesem, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Laminowanie polega na wklejeniu specjalnej folii pomiędzy dwie lub kilka tafli szkła. W tym celu wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaju materiałów, z których wykonuje się folie: PVB oraz EVA. Proces laminowania stosowany był pierwotnie przy produkcji szyb samochodowych. Laminowane szyby w przypadku wypadków czy kolizji nie powodowały poranień uczestników kraks. Obecnie laminowane szkło jest powszechnie stosowane również w budownictwie i przy wykończeniu wnętrz.

Trzeba podkreślić, że proces hartowania i laminowania szkła ma przede wszystkim na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Te technologie znajdują ostatnio coraz szersze zastosowanie.

Wypełnij formularz

Odezwiemy się do Ciebie, aby przedstawić najlepiej dopasowane do Twojej wizji rozwiązania, pomożemy dobrać najlepsze okucia i rodzaj szkła oraz wykonamy pomiar, na podstawie którego przedstawimy szczegółową wycenę. To nic nie kosztuje…