Wypełnij formularz

Odezwiemy się do Ciebie, aby przedstawić najlepiej dopasowane do Twojej wizji rozwiązania, pomożemy dobrać najlepsze okucia i rodzaj szkła oraz wykonamy pomiar, na podstawie którego przedstawimy szczegółową wycenę. To nic nie kosztuje...
(CZYTAJ)
° Pola obowiązkowe

Techniki cięcia szkła?

1 marca 2018

Szkło to niezwykle delikatny materiał. Dlatego też takie czynności jak cięcie szkła na wymiar najlepiej zlecić fachowcom. Wymagają one bowiem bardzo dużej precyzji oraz wyspecjalizowanych narzędzi, które są do dyspozycji tylko doświadczonych firm. Oto krótki opis poszczególnych technik cięcia szkła.

Cięcie strumieniem wody

Cięcie wody wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego Water-Jet. Metoda ta polega na poddaniu materiału strumieniowi wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Technologia umożliwia cięcie również bardzo grubego szkła nawet do 55 mm i niemal dowolne jego formowanie. Dodatkowo obróbka termiczna, czyli zwiększenie temperatury wody pozwala na zaokrąglenie krawędzi w miejscu cięcia. Cięcie wodą daje możliwość wycięcia bardzo skomplikowanych kształtów i wzorów. Inwestorzy coraz chętniej wybierają tę formę cięcia – również ze względu na bezpieczeństwo obrabianego materiału. Jest powszechnie stosowane przez pracownie artystyczne, które oferują wyroby ze szkła.

Cięcie tradycyjne za pomocą noża

W przypadku mniej skomplikowanych prac szklarskich można wykonać cięcie szkła za pomocą bardziej tradycyjnych metod. W przypadku cienkiego materiału (około 2-3 mm) możemy wykonać nacięcie za pomocą noża do szkła. Jednak w przypadku grubszego materiału konieczne będą już bardziej zaawansowane technologicznie narządzie takie jak piły tarczowe czy specjalne wyrzynarki. Oczywiście bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich tarcz i brzeszczotów. Używanie materiałów o innym przeznaczeniu może oczywiście spowodować trwałe uszkodzenie, zwłaszcza tak delikatnego materiału, jakim jest szkło. Do tego rodzaju pracy należy używać wyłącznie tarcz diamentowych, zaś powierzchnia materiału powinna być polewana wodą. Warto wybrać urządzenie, w którym wykorzystany jest bezpośredni wtrysk wody chłodzącej. Podobnie ma się rzecz z wyrzynarkami.

Podsumowując, trzeba podkreślić, że proces cięcia szkła jest bardzo trudny i wymaga dużych umiejętności i wprawy. Cięcie szkła na wymiar najlepiej zlecić osobie profesjonalnie przygotowanej i odpowiednio przeszkolonej.